Audyt sklepu internetowego – jak go przeprowadzić?

Każdy właściciel sklepu internetowego powinien skupiać się nie tylko na tworzeniu jak najatrakcyjniejszej dla klientów oferty produktów, ale także i na sprawach związanych już ściśle z marketingiem, czyli na reklamowaniu własnej firmy. Zupełnie inaczej promują się sklepy stacjonarne, a inaczej te działające wyłącznie w wirtualnej przestrzeni. Internet ma swoje konkretne wymagania. Chcąc w nim zaistnieć, trzeba w pierwszej kolejności skoncentrować całą swoją uwagę na pozycjonowaniu, które jest absolutnie najlepszą i niezastąpioną techniką marketingową dla stron. Pozycjonowanie należy jednak kontrolować. Do tego natomiast służy audyt seo sklepu internetowego. Mówiąc ogólnie, w końcowym rozrachunku pomaga on osiągać znacznie lepsze pozycje, ponieważ pozwala je na bieżąco poprawiać. Jak więc wykonać taki audyt? Na czym on tak dokładnie polega?

Przeprowadzaniem audytów sklepów internetowych zajmują się absolutnie wszystkie agencje marketingowe i wszystkie firmy pozycjonujące. Jest to ten krok, który wykonuje się zawsze w pierwszej kolejności. Zanim sklep internetowy zacznie być jakkolwiek pozycjonowany, należy przeprowadzić na nim dokładny i szczegółowy audyt, który wykaże, jak on działa i oceni skuteczność tego działania. Audyt jest bardzo ważny i nikt nie powinien go pomijać. Niezbędnie należy go przeprowadzić przed rozpoczęciem pozycjonowania, aby dosadnie zapoznać się z wszystkimi czynnikami, które wpływają na pozycję strony w wynikach wyszukiwania i np. ją obniżają. Analiza pozwala wykryć najróżniejsze błędy. Zawsze kończy się przygotowaniem szczegółowego raportu, który na samym końcu zawiera podsumowanie z różnymi informacjami tyczącymi się tego, co wypadałoby poprawić lub zmienić dla osiągania lepszych efektów. Audyt SEO sklepu internetowego staje się źródłem konkretnych danych na temat aktualnej kondycji strony. Bardzo ważne jest jednak to, aby zajęli się nim profesjonaliści. Tak jak pozycjonowanie zleca się raczej całym agencjom, podobnie należałoby postąpić właśnie z audytem.

Nieraz jest na szczęście tak, że właściciele sklepów internetowych w pewnym sensie przeprowadzają taki audyt zupełnie za darmo. Coraz częściej jest on wliczany w cenę pozycjonowania. Nie traktuje się go oddzielnie, a raczej jako niezbędny element działań marketingowych podejmowanych na stronie. Zazwyczaj wystarczy więc zlecić jakiejś agencji czy firmie pozycjonowanie witryny, aby w ramach takiej współpracy od razu uzyskać liczne dodatkowe usługi. Jedną z nich będzie właśnie profesjonalny audyt.